رزین اپوکسی

رزین اپوکسی

رزین اپوکسی یک ماده شیمیایی دو جزئی است که در حالت طبیعی به شکل مایع است و برای سخت شدن نیاز دارد تا با یک ماده دیگر ترکیب شود. این مایع سفت کننده هاردنر نام دارد. هر دوی این مواد شفاف و بی رنگ هستند و بعد از مخلوط شدن هم این ویژگی خود را حفظ می کنند.
در کار با رزین اپوکسی یکی از اصلی ترین و مهم ترین نکاتی که باید به آن دقت کنید، ترکیب رزین و هاردنر است. اگر ترکیب رزین و هاردنر به درستی انجام نشود ممکن است به نتیجه مطلوب نرسید.

نسبت ترکیب این دو ماده، ترکیب در دمای مناسب ( 25 تا 30 درجه سانتیگراد ) و در محلی بدون رطوبت و عاری از گرد و غبار بسیار اهمیت دارد. پس از ترکیب رزین و هاردنر، به دلیل واکنش های شیمیایی که انجام می شود، این ترکیب رفته رفته حالت مایع خود را از دست می دهد، ابتدا به حالت ژله ای درمی آید که انعطاف پذیر است و پس از آن حالت جامد و شیشه ای پیدا می کند. به علت داشتن این ویژگی، رزین در کارهای متنوعی از جمله کارهای هنری استفاده می شود.

همانطور که اشاره شد، برای اینکه ترکیب رزین و هاردنر کاملا سفت شود، نسبت ترکیب این دو جزء باید کاملا دقیق باشد. چون اگر مقدار هاردنر کمتر از میزان موردنیاز باشد، رزین نرم خواهد ماند و هیج گاه سفت نخواهد شد و اگر مقدارش بیشتر از حد مجاز باشد، ترکیب خیلی زود سخت می شود و فرصتی برای کار با آن و ایجاد طرح های موردنظرتان نخواهید داشت و همینطور ممکن است به دلیل وجود هاردنر اضافه، سطح رزین سفیدک بزند.

نسبت ترکیب رزین و هاردنر در برند فیلو 2 به 1 ( 50 %) است. یعنی هر مقدار وزنی که رزین استفاده می کنید، نصف آن مقدار به هاردنر احتیاج دارید. برای مثال اگر در مجموع به 600 گرم از ترکیب رزین و هاردنر نیاز دارید باید 400 گرم رزین و 200 گرم هاردنر را استفاده کنید. اگر نسبت رزین و هاردنر 2 به 1 باشد، برای محاسبه مقدار رزین و هاردنر مورد نیاز در ترکیب همیشه می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

3 / مجموع وزن مورد نیاز = مقدار هاردنر

مثال: فرض کنید با محاسبه متوجه شدید که به 150 گرم ترکیب رزین و هاردنر نیاز دارید. این مقدار را در فرمول بالا جایگذاری می کنیم:

50 = 3 / 150 = مقدار هاردنر

یعنی برای ساخت 150 گرم ترکیب، 50 گرم هاردنر و 100 گرم رزین باید استفاده کنیم.

اکثر رزین های موجود در بازار ایران با همین نسبت ترکیب می شوند اما بهتر است در این مورد حتما از فروشنده سوال کنید. (در بسته بندی رزین های فیلو همیشه یک بروشور آموزشی که شامل نکات اساسی کار با رزین است قرار دارد.)

و نکته آخر این که بهترین و دقیق ترین روش برای اندازه گیری مقدار رزین، استفاده از ترازوی با دقت بالاست. اما می توانید از پیمانه های مخصوص رزین و هاردنر که بر اساس وزن این دو ماده مدرج شده اند نیز استفاده کنید.

نوشته شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X