جلوگیری از ایجاد حباب در رزین اپوکسی

رزین اپوکسی

در مقاله “رزین اپوکسی چیست” به معرفی رزین و هاردنر و نحوه اندازه گیری آنها و شرایط صحیح ترکیب اشاره کردیم. در این مقاله به نحوه ترکیب و نکاتی که مانع از ایجاد حباب در رزین می شود می پردازیم.

برای اینکه ترکیب رزین و هاردنر حباب کمی داشته باشد باید به چند نکته توجه کرد:

اول اینکه بسته به کاری که می خواهید انجام دهید مناسب ترین رزین را برای کار خود انتخاب کنید.

بعد از خرید رزین ممکن است به دلیل حمل و نقل حباب هایی در آن ایجاد شده باشد، به همین دلیل باید قبل از استفاده، رزین و هاردنر را مدت کوتاهی در یک محل نسبتا گرم قرار دهید تا حباب ها کاملا به سطح رزین منتقل شوند. دقت کنید زمانی که می خواهید از رزین استفاده کنید اجازه بدهید که رزین به تعادل دمایی با محیط برسد.

از ظروف و همزن مناسب استفاده کنید، به عنوان مثال از ظرفی استفاده کنید که سطح داخلی آن مسطح و بدون شیار باشد.

رزین و هاردنر را باید به آرامی و در یک جهت هم بزنید، سرعت بالا و تغییر جهت هم زدن در ترکیب کردن باعث ایجاد حباب خواهد شد.

رزین و هاردنر باید هم دما باشند، اختلاف دمای زیاد رزین و هاردنر، ایجاد حباب خواهد کرد. علاوه بر این، وقتی ترکیب رزین را داخل قالب میریزید نباید با قالب اختلاف دمایی داشته باشد، بنابراین از آنجا که بهتر است قالب سیلیکونی را در یخچال نگهداری کنید، حتما قبل از شروع کار، آن را از یخچال خارج کنید تا به تعادل دمایی با محیط برسد.

کیفیت قالب

کیفیت قالب نیز در ایجاد حباب موثر است، اگر قالب بی کیفیت استفاده کنید، به دلیل منافذی که ممکن است در قالب وجود داشته باشد، کار شما حباب خواهد زد.

قالب کندو

اگر از قالب استفاده می کنید، می توانید حباب هایی که به جداره قالب می چسبند را به کمک خلال دندان به آرامی از جداره جدا و سپس حبابگیری کنید.

تمام وسایلی که برای کار با رزین اپوکسی استفاده می کنید باید عاری از هرگونه گرد و غبار و چربی باشند.

بسته به ژلتایم رزینی که در اختیار دارید و حجم مخلوط، بعد از ترکیب رزین و هاردنر بین 3 تا 5 دقیقه به آن استراحت دهید تا حباب ها به روی سطح بیایند و حبابگیری راحت تر انجام شود.

هنگام ریختن رزین و هاردنر برای ترکیب کردن و همچنین هنگام ریختن ترکیب رزین و هاردنر در قالب، اینکار را از نزدیک ترین فاصله انجام دهید یعنی تا حد ممکن ظرف حاوی رزین را به لبه قالب بچسبانید.

محیط کار باید عاری از گردو غبار و رطوبت باشد و نباید سرد باشد و زمانی که کار در حال خشک شدن است، آن را در محیطی قرار دهید که در بسته باشد و تعادل دمایی و هوای کافی برای پخت رزین در آن وجود داشته باشد.

با رعایت موارد فوق در پایان کار حباب بسیار کمی باقی می ماند که می توانید برای از بین بردن آنها از تورچ یا فندک اتمی استفاده کنید.

فندک اتمی

نوشته شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X